ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ

Γράφτηκε από τον/την Gaitatzis. Posted in Εκπαιδευτικές Εκδηλώσεις παρελθόντων Ετών

Στο πλαίσιο της καλύτερης προετοιμασίας για την αντιμετώπιση ενός ενδεχόμενου σεισμού στην περιοχή μας, πραγματοποιήθηκε άσκηση σεισμού στο σχολείο μας, σύμφωνα με τις οδηγίες του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας (Ο.Α.Σ.Π.).
Είχε προηγηθεί η κατάρτιση του σχεδίου αντιμετώπισης σεισμικού φαινομένου και καθορισμού αρμοδιοτήτων των εκπαιδευτικών του σχολείου.
Η άσκηση πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία αφού η εκκένωση του σχολικού κτιρίου πραγματοποιήθηκε μέσα σε ελάχιστο χρόνο και σύμφωνα με το σχέδιο Έκτακτης Ανάγκης.
Μετά το τέλος της άσκησης επισημάνθηκαν οι λεπτομέρειες που βελτιώνουν το όλο σχέδιο του Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας.