25η Μαρτίου 2018

Γράφτηκε από τον/την Gaitatzis. Posted in Γιορτή 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή 23 Μαρτίου, με μεγάλη συγκίνηση παρακολουθήσαμε στο σχολείο μας τη γιορτή για την επέτειο της Επανάστασης του 1821. Τη γιορτή φέτος προετοίμασαν και μας παρουσίασαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της έκτης τάξης με τους δασκάλους του κα. Μπέη Φανή κα. Ζαγγογιάννη Παναγιώτα κ. Λαδόπουλο Αλέξανδρο και τη δασκάλα της μουσικής κα. Κωστοπούλου Βασιλική. Τα τραγούδια συνόδευσαν οι μαθητές της πέμπτης τάξης. Μέσα από τα σκετσάκια τα τραγούδια και τις αφηγήσεις των μαθητών ζωντάνεψαν τα ιστορικά γεγονότα και ο αγώνας των προγόνων μας, των ηρώων της Επανάστασης, που θυσιάστηκαν για την ελευθερία της πατρίδας μας. Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές για το έργο τους

Γιορτή 25ης Μαρτίου 2014-2015

Γράφτηκε από τον/την Gaitatzis. Posted in Γιορτή 25ης Μαρτίου

Η γιορτή της 25ης Μαρτίου είναι διπλή: Γιορτάζουμε τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και την έναρξη της Επανάστασης που κήρυξαν οι Έλληνες εναντίον της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.
Η λέξη «ευαγγγελισμός» σημαίνει «φέρνω καλά νέα». Σύμφωνα με τη θρησκευτική παράδοση των χριστιανών, ο Αρχάγγελος Γαβριήλ ανακοίνωσε στην Παναγία το χαρμόσυνο μήνυμα ότι θα φέρει στον κόσμο τον Χριστό.
Το 1453 η πρωτεύουσα της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας, η Κωνσταντινούπολη, μετά από στενή πολιορκία έπεσε
στα χέρια των Οθωμανών. Είχαν προηγηθεί και άλλες επιθέσεις από άλλους λαούς που είχαν αποδυναμώσει την πρωτεύουσα. Ακολούθησαν 400 χρόνια κυριαρχίας των Οθωμανών, οι οποίοι εκτός από την Ελλάδα είχαν καταλάβει τεράστιες εκτάσεις από την Αίγυπτο ως τα Βαλκάνια και τα βάθη της Ασίας.

Γιορτή 25ης Μαρτίου 2013-14

Γράφτηκε από τον/την Gaitatzis. Posted in Γιορτή 25ης Μαρτίου

Pictures-iconΗ 25η Μαρτίου είναι η μια από τις δύο Εθνικές Εορτές μας. Την ημέρα αυτή τιμούμε τους ήρωες της επανάστασης του 1821. Τους ήρωες αυτούς που έδωσαν την ζωή τους ώστε η πατρίδα μας να είναι μια ελεύθερη και ανεξάρτητη χώρα.
Από τις 29 Μαΐου του 1453, μετά την άλωση της Πόλης, και για τέσσερις αιώνες οι Έλληνες ζούσαν κάτω από την τουρκική κατοχή. Πολλοί από τους Έλληνες της εποχής αυτή δεν άντεχαν τον τουρκικό ζυγό και είχαν καταφύγει στα βουνά. Αυτοί ήταν και οι πρωτεργάτες της επανάστασης.