Νόμος-Νομίζω-Νόμισμα

Γράφτηκε από τον/την Gaitatzis. Posted in Προγράμματα τρέχοντος Έτους

Τα παιδιά της Δ΄ και της Ε΄ τάξης του σχολείου ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα της Alpha Bank συμμετείχαν με επιτυχία στο πρόγραμμα «Νόμος- Νομίζω- Νόμισμα». Μέσω του προγράμματος είχαν την ευκαιρία να ταξιδέψουν στο παρελθόν και να γνωρίσουν την ιστορία του νομίσματος, να κατασκευάσουν με πυλό και πλαστελίνη νομίσματα παλαιάς εποχής, αλλά και να ζωγραφίσουν στο χαρτόνι μορφές παλαιοτέρων νομισμάτων. Ευχαριστούμε την Alpha Bank για την όμορφη πρωτοβουλία, τα παιδιά μας για το μεράκι και το ζήλο που έδειξαν και τους δασκάλους των τμημάτων που αγκάλιασαν το πρόγραμμα και ανταποκρίθηκαν σ΄αυτό με επιτυχία.

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα " τα έθιμα των Χριστουγέννων & το χριστόψωμο".

Γράφτηκε από τον/την Gaitatzis. Posted in Προγράμματα τρέχοντος Έτους

Μέσα από την αφήγηση & τα αντικείμενα του Λαογραφικού Μουσείου, τα παιδιά του Γ1 έμαθαν τη σημασία και την ιστορία των εθίμων των Χριστουγέννων, επεξεργάστηκαν τα αντικείμενα & έφτιαξαν το δικό τους χριστόψωμο.

Επιμορφωτική ημερίδα

Γράφτηκε από τον/την Gaitatzis. Posted in Προγράμματα τρέχοντος Έτους

Στο πλαίσιο της υλοποίησης των επιμορφωτικών δράσεων στο 25ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας ημέρα Τετάρτη, 29 Νοεμβρίου 2017 και ώρα 8:00π.μ-2:00 πραγματοποιήθηκε ημερίδα με θέμα: «Αντιμετώπιση συμπεριφορικών δυσκολιών και προαγωγή της κοινωνικοσυναισθηματικής μάθησης στο σχολείο.