Αγιασμός Σχ.Έτους 2014-15

Γράφτηκε από τον/την Gaitatzis. Posted in Σχολικός αγιασμός

Την Πέμπτη 11 Σεπτεμβρίου 2014 έγινε ο καθιερωμένος αγιασμός στο σχολείο μας. Το προαύλιο γέμισε ξανά με χαρούμενες παιδικές φωνές καθώς και από πλήθος γονέων και κηδεμόνων. Η συγκίνηση ήταν ζωγραφισμένη στα πρόσωπα όλων των παρευρισκομένων κι όλοι με μια φωνή, εκπαιδευτικοί, γονείς και παιδιά, ευχήθηκαν να κυλήσει μια όμορφη και δημιουργική χρονιά. Με τη λήξη του αγιασμού ο διευθυντής του σχολείου μας κ. Κωνσταντίνος Παπαδάκης απεύθυνε τον ακόλουθο χαιρετισμό.

ΟΜΙΛΙΑ ΣΤΟΝ ΑΓΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 11-9-2014

Συναδέλφισσες και Συνάδελφοι,
Αγαπητοί Μαθητές και Μαθήτριες του 25ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας

Η σημερινή ημέρα είναι ημέρα γιορτής για όλους μας! Σήμερα αρχίζει μια ακόμα σχολική χρονιά! Μια νέα σχολική χρονιά γεμάτη όνειρα, φιλοδοξίες, επιθυμία για έργο και αληθινή πρόοδο!
Εμείς, το διδακτικό προσωπικό, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας κι εγώ προσωπικά, αρχίζουμε έναν νέο κύκλο μαθημάτων με όρεξη για δουλειά και την επιθυμία να γεμίσουμε τις ψυχές και το μυαλό μας όχι μόνο με εμπειρίες και γνώσεις , αλλά και με ευτυχία και χαρά παρά τη φοβερή κρίση την οποία περνά η πατρίδα μας. .
Στην προσπάθεια αυτή κανείς δε θα μείνει μόνος! Η συνεργασία του διδακτικού προσωπικού με τους γονείς είναι δεδομένη! Κοινή μας επιθυμία, η βελτίωση της ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης στους μικρούς μας μαθητές, στα παιδιά που η πολιτεία και οι γονείς εμπιστεύονται στα χέρια μας, για να τους μεταλαμπαδεύσουμε γνώσεις, δεξιότητες, ιδανικά και αξίες!
Φανταστείτε, αγαπητά μου παιδιά, τη σχολική ζωή σαν μια συναρπαστική περιπέτεια. Σκεφτείτε ότι θέλετε να ταξιδέψετε σ' έναν απέραντο ωκεανό. Θα χρειαστείτε ένα πλοίο αντοχής, γερό? με έμπειρους ναυτικούς σαν πλήρωμα? με ανθρώπους στο λιμάνι που θα φροντίζουν για σας και, πάνω απ' όλα, έναν καπετάνιο συνετό που θα κατευθύνει σωστά την πορεία σας, χωρίς να κινδυνέψετε από υφάλους και σκοπέλους.
Τον ωκεανό της μόρφωσης, λοιπόν, θα τον διαπεράσετε μ' ένα γερό καράβι, το σχολείο σας. Οι έμπειροι ναυτικοί, οι καλοί σας δάσκαλοι, θα κοπιάσουν για να έχετε ταξίδι καλό. Στο σπίτι σας, το δικό σας λιμάνι, η καλή σας οικογένειά θα νοιάζεται για την πρόοδό σας. Μην παραλείψετε όμως να διαλέξετε για Καπετάνιο στο ταξίδι σας το Χριστό μας! Εκείνος θα σας προφυλάξει απ' τις παγίδες του ταξιδιού και θα σας βοηθήσει να φτάσετε όχι στη γνώση απλώς, αλλά στη μόρφωση! Με λίγα λόγια, όχι μονάχα να μάθετε πολλές πληροφορίες, αλλά να γίνετε άνθρωποι έντιμοι, με σεβασμό για τον άνθρωπο, ικανοί να κάνετε αυτή την κοινωνία όσο το δυνατόν καλύτερη !
Πάρτε σα μοναδικό εφόδιο στις αποσκευές σας την αγάπη, τη μόνη δύναμη που μπορεί να μεταμορφώσει τον κόσμο! Δείξτε αγάπη μεταξύ σας! Αγάπη γι' αυτόν που δεν μπόρεσε να έχει μαζί του φαγητό στο διάλειμμα! Αγάπη γι' αυτόν που άλλοι συμμαθητές σας ?ελπίζω όχι κι εσείς- πειράζουν ή κοροϊδεύουν!
Ιδιαίτερη αναφορά θα ήθελα να κάνω στα πρωτάκια μας, τα οποία και υποδεχόμαστε με μεγάλη χαρά και με την αγκαλιά μας και την καρδιά μας ανοιχτή, για τα οποία θα κάνουμε ειδική γιορτή υποδοχής στο σχολείο μας. Παιδιά μου, καλώς ήλθατε στη νέα σας εκπαιδευτική οικογένεια! Καλώς ήλθατε στο δεύτερο σπίτι σας, στο 25ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας. .
Αγαπητοί γονείς, να είστε σίγουροι, πως τα παιδιά σας είναι σε ασφαλή κι έμπειρα χέρια! Να είστε βέβαιοι πως το σχολείο θα είναι μαζί σας και δίπλα σας σε ό,τι χρειαστείτε!
Η κοινή μας αγάπη για τους μικρούς μαθητές και τις μαθήτριες του Σχολείου μας και η επιθυμία για το καλύτερο των παιδιών μας ας είναι ο φωτεινός φάρος των προσπαθειών μας. .
Εύχομαι στους μαθητές μας «Καλή πρόοδο» και σε όλους μας «Καλή σχολική χρονιά.

Αγιασμός Σχ. Έτους 2014-15