Αγιασμός Σχ.Έτους 2012-13

Γράφτηκε από τον/την Gaitatzis. Posted in Σχολικός αγιασμός

Αγιασμός Σχ. Έτους 2012-13Pictures-icon

Ξεκίνησε σήμερα Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2012, η νέα σχολική χρονιά, με την τελετή του αγιασμού που πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου μας. Η σχολική αυλή πλημμύρισε με χαρούμενες παιδικές φωνές μετά από το διάστημα των καλοκαιρινών διακοπών.Ο διευθυντής του σχολείου κ. Κώστας Παπαδάκης απευθυνόμενος σε γονείς, δασκάλους και παιδιά, τόνισε πως η ευλογία της Εκκλησίας και οι ευχές των δικών μας ανθρώπων θα μάς συνοδεύσουν και στη φετινή μας πορεία. Οι δάσκαλοί του σχολείου υποδέχονται τους μικρούς μαθητές με χαρά και ενθουσιασμό και είναι έτοιμοι να χαρίσουν ένα κομμάτι από την ψυχή τους.

Το έργο που επιτελείται στο Σχολείο είναι δημιουργικό και παραγωγικό. Δεν μεταδίδουμε μόνο γνώσεις, προσφέρουμε θετικά βιώματα, αξιοποιούμε δυνατότητες, διαμορφώνουμε προσωπικότητες.Απευθυνόμενος στους γονείς, τόνισε πως για να γίνει αποδοτικότερο το έργο του Σχολείου, χρειαζόμαστε και τη δική σας συνεργασία. Είστε οι πρώτοι φυσικοί παιδαγωγοί των τέκνων σας. Θεμελιώσατε την προσωπικότητά τους στα πρώτα χρόνια της ζωής τους. Μάς εμπιστευθήκατε, για να προσθέσουμε κι εμείς το δικό μας έργο στο σμίλευμα της παιδικής ψυχής. Αποτελεί ευχή ότι και φέτος η συνεργασία μας, όπως και τα προηγούμενα χρόνια, θα είναι σχέση εμπιστοσύνης και κατανόησης. Προσπαθήστε, εκτός από την αγάπη, τη φροντίδα, το ενδιαφέρον και τα υλικά αγαθά που προσφέρετε απλόχερα στα παιδιά σας, αυτή τη σχολική χρονιά να δώσετε και λίγο περισσότερο από τον χρόνο σας. Το έχουν ανάγκη.Καλωσορίζοντας, με ιδιαίτερη χαρά και αγάπη, τους μαθητές της Πρώτης Τάξης σ' αυτό το μεγάλο βήμα της ζωής τους, τη μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό, ευχήθηκε σε όλα τα παιδιά καλή σχολική χρονιά, καλή πρόοδο και στους διδάσκοντες και τους γονείς καλή δύναμη στο έργο τους..