Αγιασμός Σχ.Έτους 2013-14

Γράφτηκε από τον/την Gaitatzis. Posted in Σχολικός αγιασμός

Την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2013 έγινε ο καθιερωμένος αγιασμός στο σχολείο Pictures-iconμας. Το προαύλιο γέμισε ξανά με χαρούμενες παιδικές φωνές καθώς και από πλήθος γονέων και κηδεμόνων. Η συγκίνηση ήταν ζωγραφισμένη στα πρόσωπα όλων των παρευρισκομένων κι όλοι με μια φωνή, εκπαιδευτικοί, γονείς και παιδιά, ευχήθηκαν να κυλήσει μια όμορφη και δημιουργική χρονιά. Με τη λήξη του αγιασμού ο διευθυντής του σχολείου μας κ. Κωνσταντίνος Παπαδάκης απεύθυνε τον ακόλουθο χαιρετισμό.

Η σημερινή ημέρα είναι ημέρα χαράς για όλους μας!
Σήμερα αρχίζει, με τη βοήθεια του Θεού, μια ακόμα σχολική χρονιά. Μια νέα σχολική χρονιά γεμάτη όνειρα, φιλοδοξίες και επιθυμία για έργο και αληθινή πρόοδο.
Το διδακτικό προσωπικό, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας κι εγώ προσωπικά, αρχίζουμε έναν νέο κύκλο μαθημάτων με όρεξη για δουλειά και την επιθυμία να γεμίσουμε τις ψυχές και το μυαλό μας όχι μόνο με εμπειρίες και γνώσεις , αλλά και με ευτυχία, πρόοδο και σωστό προσανατολισμό στη ζωή.
Στην προσπάθειά μας αυτή κανείς δεν πρέπει να μείνει μόνος. Η συνεργασία του διδακτικού προσωπικού με τους γονείς είναι δεδομένη. Κοινή επιθυμία όλων μας είναι η βελτίωση της ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης στους μικρούς μας μαθητές, που η πολιτεία και σεις οι γονείς εμπιστεύεστε στα χέρια μας για να τους μεταλαμπαδεύσουμε γνώσεις, δεξιότητες, ιδανικά και αξίες.Όλοι μαζί θα κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε για να ξεπεράσουμε κάθε αδυναμία και παρά τις δυσκολίες που συναντούμε, να βελτιωθούμε όσο περισσότερο μπορούμεΜαζί θα μάθουμε, μαζί θα κοπιάσουμε, μαζί θα νιώσουμε τη χαρά της επιτυχίας!
Ιδιαίτερη αναφορά θα ήθελα να κάνω στα πρωτάκια μας, τη νέα μας γενιά, τα οποία και υποδεχόμαστε με μεγάλη χαρά και με ανοιχτή την αγκαλιά μας και την καρδιά μας.
Αγαπητά μου παιδιά της Πρώτης τάξης, καλώς ήλθατε στη νέα σας εκπαιδευτική οικογένεια! Καλώς ήλθατε στο δεύτερο σπίτι σας, στο 25ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας, το οποίο χωρίς υπερηφάνεια λέμε ότι είναι το καλύτερο σχολείο!
Αγαπητοί γονείς, να είστε σίγουροι όλοι, πως, τα παιδιά σας είναι σε ασφαλή κι έμπειρα χέρια. Να είστε βέβαιοι πως το σχολείο θα είναι μαζί σας και δίπλα σας σε ό,τι χρειαστείτε!
Η κοινή μας αγάπη για τους μικρούς μαθητές και τις μαθήτριες του Σχολείου μας και η επιθυμία για το καλύτερο των παιδιών μας, ας είναι ο φωτεινός φάρος των προσπαθειών μας.
Εύχομαι στους μαθητές μας «Καλή πρόοδο» και σε όλους μας «Καλή σχολική χρονιά»