Αγιασμός Σχ. Έτους 2011-12

Γράφτηκε από τον/την Gaitatzis. Posted in Σχολικός αγιασμός

Pictures-icon

Με την τέλεση του Αγιασμού δόθηκε η ευλογία της Εκκλησίας μας στην έναρξη της νέας σχολικής περιόδου. Εγκαινιάστηκε μια νέα πορεία προς τη μάθηση, δύσβατη όπως πάντα, με εκπαιδευτικούς έτοιμους να δημιουργήσουν τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, αν και βρισκόμαστε σε βαθιά οικονομική κρίση, έτσι ώστε η δομική βάση του εκπαιδευτικού μας συστήματος, που είναι το σχολείο, να μπορέσει να ανταποκριθεί στις προσδοκίες όλων μας... τόνισε ο κ. Κ. Παπαδάκης, διευθυντής του 25ου Δ.Σ. Λάρισας, απευθυνόμενος στους γονείς και τα παιδιά του σχολείου.

Συνεχίζοντας, εξέφρασε τις ευχαριστίες όλων προς το Δήμαρχο της πόλης μας τον κ. Κ. Τζανακούλη, που ανταποκρίθηκε στο αίτημα του σχολείου μας, έδειξε μεγάλο ενδιαφέρον και συμπεριέλαβε το έργο μέσα στον προγραμματισμό των έργων του Δήμου και σε χρόνο αστραπιαίο, από τις 8 Ιουλίου 2011 που έγινε η δημοπρασία, τελείωσε το έργο στις 30 Αυγούστου 2011. Ευχαριστίες επίσης εκφράστηκαν στην Αντιδήμαρχο κ. Δ Μάντζαρη, η οποία επισκεπτόμενη το σχολείο διαπίστωσε την έλλειψη των αιθουσών και ανταποκρίθηκε στο αίτημά μας. Ευχαρίστησε ακόμη την κ. Κ. Ιωαννίδου και κ. Α. Αντωνούλη αρχιτέκτονες του Δήμου που είχαν την επίβλεψη του έργου και τον εργολάβο κ. Ν. Λιακόπουλο για την άριστη συνεργασία στην υλοποίηση του έργου, καθώς και το σύλλογο γονέων για τη βοήθειά τους στην προώθηση του έργου.

Αποτέλεσμα όλων αυτών των ενεργειών είναι να χαιρόμαστε με την έναρξη της νέας σχολικής περιόδου μετά την επαναδιαμόρφωση του χώρου του σχολείου, δύο νέες ωραιότατες αίθουσες διδασκαλίας στο ισόγειο πλησίον του Γυμναστηρίου και μια νέα αίθουσα πολλαπλών χρήσεων (τραπεζαρίας Ολοήμερου Δημοτικού-Νηπιαγωγείου, αίθουσας προβολών και καλλιτεχνικών μαθημάτων) στον ημι-υπόγειο χώρο όπου υπήρχαν οι αποθήκες βιβλίων και εκπαιδευτικού υλικού.

Με τιμή

Κ. Παπαδάκης