Υποδοχή μαθητών Α΄ τάξης 2014-15

Γράφτηκε από τον/την Gaitatzis. Posted in Υποδοχή μαθητών Α' Τάξης

Η γιορτή υποδοχής των μαθητών της Α΄τάξης που οργανώνει το σχολείο μας για 8η συνεχή χρονιά, πραγματοποιήθηκε τη Τετάρτη 17 Σεπτεμβρίου 2014.

ΟΜΙΛΙΑ ΓΙΑ ΤA ΠΡΩΤΑΚΙΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ
2014-15

Κυρία εκπρόσωπε του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του Σχολ.,
Αγαπητοί μας Γονείς,
Συναδέλφισσες και Συνάδελφοι,
Αγαπητά μας παιδιά,

Η ξένοιαστη και όμορφη εποχή του καλοκαιριού πέρασε γρήγορα κι εφέτος, όπως περνά, πάντα, κάθε ωραίο στη ζωή. «Ποτάμι οι μέρες της χαράς κυματιστά διαβαίνουν», μας λέει ο ποιητής Πολέμης. Οι ωραίες μέρες των καλοκαιρινών διακοπών είναι τώρα για όλους μας μια γλυκιά ανάμνηση. Από την προηγούμενη εβδομάδα τα σχολεία άνοιξαν πάλι τη ζεστή αγκαλιά τους για να δεχτούν το μαθητόκοσμο κοντά τους. Χιλιάδες μαθητές, και μαζί μ' αυτούς κι εσείς, παιδιά, γυρίσατε σήμερα σαν τα χελιδόνια στις φωλίτσες σας, στις τάξεις σας, που σας περίμεναν με χαρά, για να συνεχίσετε κι εφέτος τον ωραίο πνευματικό αγώνα σας για μια πλατύτερη και ουσιαστικότερη μόρφωση.
Στο βίντεο που παρακολουθήσαμε, γνωρίσαμε το φτωχό παιδάκι, το οποίο προκειμένου να σώσει την άρρωστη μανούλα του πήγε και πήρε κρυφά χρήματα για να τις αγοράσει τα φάρμακα αλλά το συνέλαβαν. Εκείνη τη στιγμή όμως βρίσκεται ο κύριος που βοηθούσε συνανθρώπους του, προσφέροντας σ' αυτούς για φαγητό μια ζεστή σούπα, και ταυτόχρονα του προσφέρει ένα πακέτο με ζεστό φαγητό. Τα χρόνια περνούσαν και ο φιλάνθρωπος κύριος συνέχιζε το έργο της αγάπης και της φιλανθρωπίας. Επειδή όμως η ζωή έχει και ατυχίες παθαίνει εγκεφαλικό και βρίσκεται στο Νοσοκομείο για μακρόχρονη θεραπεία. Στο θεραπευτήριο τον περιποιείται ο γιατρός που είχε δεχθεί τη βοήθεια κάποτε και ο άρρωστος ελεήμων δέχεται βοήθεια και αγάπη πολλών χρημάτων. Βλέπουμε εδώ, παιδιά, το ίδιο παιδί μετά από 30 χρόνια να ανταποδίδει την ευεργεσία δείχνοντας μεγάλη αγάπη προς το συνάνθρωπό του.

Εδώ στο σχολείο είμαστε, μια μεγάλη οικογένεια των 360 μαθητών. Αυτή την αγάπη πρέπει να τη σκορπήσουμε παντού σ' όλους τους συμμαθητές μας. Σας έχουμε μιλήσει πάρα πολλές φορές για τους τσακωμούς, αποκλεισμούς, την ενδοσχολική βία και τον εκφοβισμό που παρατηρείται ορισμένες φορές από κακομαθημένα παιδιά, σε κάποια σχολεία. Εμείς, παιδιά, από σήμερα θα κάνουμε επίθεση αγάπης. Θα γίνουμε σημαιοφόροι της αγάπης. Τι σημαίνει αυτό; Πώς θα κάνουμε πράξη αυτή την επίθεση; Δε θα στεναχωρήσουμε το συμμαθητή μας ποτέ, γιατί αυτός που αγαπάει πραγματικά συμπαραστέκεται στους άλλους. Δεν ειρωνεύεται. Υποχωρεί, ανέχεται, δε σηκώνει χέρι να χτυπήσει το συμμαθητή του. Θα αγαπάμε, λοιπόν, παιδιά μου, τους συμμαθητές μας, όπως αγαπάμε τον εαυτό μας. Όταν δεν έχει φαγητό να φάει, θα του δώσουμε λίγο από το δικό μας. Τη σβηστήρα μας, το μολύβι μας και ό,τι άλλο λείπει από το διπλανό μας. Και κάτι άλλο που λέει μια παροιμία: «η γλώσσα κόκαλα δεν έχει και κόκαλα τσακίζει». Προσέχουμε πάντα τις κουβέντες που βγαίνουν από το στόμα μας. Πολλές φορές, λέμε βαριές εκφράσεις στο συμμαθητή μας, που δεν τις αντέχει και βάζει τα κλάματα. Αυτό παιδιά λέγεται λεκτική βία.

Ξεκινήσαμε την προηγούμενη εβδομάδα τη νέα σχολική χρονιά, να ταξιδέψουμε σ' ένα μεγάλο ωκεανό, με το ωραίο μας καράβι που είναι το σχολείο, και τους έμπειρους ναυτικούς, τους καλούς σας και υπέροχους δασκάλους, με σκοπό όλοι μαζί να φτάσουμε όχι μόνο στη γνώση αλλά και στη μόρφωση, όπως σας είπα την προηγούμενη εβδομάδα στον αγιασμό. Η αγάπη είναι η μόνη δύναμη που θα σας ενώσει όλους μικρούς και μεγάλους και ιδιαίτερα τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης και τα νεοεισερχόμενα πρωτάκια στο Σχολείο μας.
Γλυκά μας παιδάκια της πρώτης τάξης,
Μπορεί να είπαμε αρκετά για τους μεγαλυτέρους σας, αλλά η σημερινή ημέρα είναι αφιερωμένη σε σας. Σας έφερε εδώ η μανούλα σας για να μάθετε πολλά πράγματα στο όμορφο σχολείο μας. Είστε όπως είπαμε η καινούργια γενιά, το νέο αίμα που θα ομορφύνετε το σχολείο μας και θα είστε η χαρά και το καμάρι μας. Μη φοβάστε καθόλου. Θα περάσουμε καλά. Εμείς οι μεγάλοι θα είμαστε κοντά σας, γιατί σας περιμέναμε όλο το καλοκαίρι. Και τώρα ανοίγουμε την αγκαλιά μας και σας υποδεχόμαστε, να μιλήσουμε μαζί, να γράψουμε μαζί, να παίξουμε, να γελάσουμε, να φωνάξουμε. Μαζί θα μάθουμε να δουλεύουμε, μαζί θα τραγουδήσουμε, μαζί θα μεγαλώσουμε εδώ μέσα στο όμορφο αυτό σχολείο, το οποίο είναι το δεύτερο σπίτι μας. Εδώ είμαστε όλοι μια κυψέλη που βουίζει από ζωή και φίλους, μια αγαπημένη οικογένεια κι εσείς τα μι¬κρότερα αδερφάκια μας.
Έτσι, παιδιά μου, πρέπει να συνεργαστούμε όλοι εδώ στο σχολείο. Εσείς οι μεγαλύτεροι μαθητές, ζητάμε τώρα να προσέχετε πολύ και να προστατεύετε στα διαλείμματα τους μικρούς μας φίλους της Πρώτης Τάξης. Θέλουμε να βλέπετε τα πρωτάκια σαν τα αδερφάκια σας, για να τα κάνετε και αυτά να αισθάνονται ασφάλεια κοντά σας, ώστε να αγαπήσουν το σχολείο και να προσαρμοστούν ομαλά στη νέα σχολική ζωή.
Καλωσορίσατε στο σχολείο μας, καλά μας παιδιά της Πρώτης Τάξης και να έχετε καλή πρόοδο.

Υποδοχή μαθητών Α' τάξης