Υποδοχή μαθητών Α΄τάξης 2015-2016

Γράφτηκε από τον/την Gaitatzis. Posted in Υποδοχή μαθητών Α' Τάξης

ΟΜΙΛΙΑ ΓΙΑ TA ΠΡΩΤΑΚΙΑ 2015-16

23-9-2015
Κυρία Πρόεδρε του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, Συναδέλφισσες και συνάδελφοι, Αγαπητοί μας γονείς, Καλά μας παιδιά.
Η ξένοιαστη και όμορφη εποχή του καλοκαιριού πέρασε γρήγορα κι εφέτος, όπως περνά, πάντα, κάθε ωραίο στη ζωή. «Ποτάμι οι ημέρες της χαράς κυματιστά διαβαίνουν» μας λέει ο ποιητής Πολέμης. Οι ωραίες μέρες των καλοκαιρινών διακοπών δεν είναι τώρα για όλους μας, παρά μια γλυκιά ανάμνηση. Από την Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου 2015 τα σχολεία άνοιξαν πάλι τη ζεστή αγκαλιά τους για να σας δεχτούν κοντά τους. Γυρίσατε σαν τα χελιδόνια στις φωλίτσες σας, στις τάξεις σας που σας περιμένουν με χαρά για να συνεχίσετε κι εφέτος τον ωραίο αγώνα για μια πλατύτερη και ουσιαστικότερη μόρφωση.
Μην ξεχνάτε, παιδιά, ότι τίποτα το σπουδαίο δεν αποχτιέται στη ζωή χωρίς κόπο, χωρίς προσπάθεια, χωρίς επιμέλεια. Παράλληλα με το παιχνίδι, αγαπήστε το σχολείο και το διάβασμα. Κάντε το βιβλίο τον καλύτερό σας φίλο. Σας βεβαιώνουμε ότι θα είναι αυτή η μόνη σας πράξη για την οποία δε θα μετανιώσετε ποτέ. Τα βιβλία μας κρατούν συντροφιά, μας ταξιδεύουν, μας ευχαριστούν και μας ξεδιψούν με το δροσερό και ζωογόνο νερό της γνώσης.
Ο μεγάλος Άγγλος ιστορικός Μακώλαϊ έλεγε: «Αν μου έκαναν-λέει-το μεγαλύτερο και ισχυρότερο άρχοντα του κόσμου μ' όλα τ' αγαθά της γης: άφθονα παλάτια, αμάξια, έπιπλα, φορέματα, υπηρέτες, εκλεκτά φαγητά και άλλα πολλά-υπό τον όρο να μη διαβάζω βιβλία, δε θα ήθελα ποτέ να γίνω άρχοντας. Θα προτιμούσα να είμαι ένας φτωχός άνθρωπος και να ζω σ' ένα μικρό σπιτάκι με πολλά βιβλία στη διάθεσή μου».
Δείξτε, λοιπόν, και εσείς καλά μας, παιδιά, την ίδια προτίμηση και αγάπη για το βιβλίο. Τώρα χρειάζεται να εργαστείτε. Για σας εργασία είναι το διάβασμα. Σταματήστε να είστε στημένοι ώρες μπροστά στην τηλεόραση.
Εκτός από την προσπάθεια που ζητάμε από εσάς, παιδιά, για την πρόοδό σας, ζητάμε, παράλληλα, και την έμπρακτη εκδήλωση της καλής συμπεριφορά σας. Το σχολείο είναι μια μικρή κοινωνία και απαιτεί αλληλοσεβασμό και αλληλοκατανόηση. Να μιλάτε ευγενικά στους συμμαθητές σας, να σέβεστε τους μεγαλυτέρους σας, τους γονείς σας και τους δασκάλους σας. Έτσι θα τιμάτε τον εαυτό σας, την οικογένειά σας και το σχολείο σας.
Στο video που προηγήθηκε, παρακολουθήσατε, παιδιά, μια πάρα πολύ ωραία ιστορία, η οποία ξετυλίγεται σε μια επαρχία της Κίνας.
Πιστεύω να καταλάβατε τη σημασία της μικρής αυτής ιστορίας.
Το σχολείο, παιδιά, μοιάζει με ένα ωραίο κήπο. Ο κήπος είναι γεμάτος από πολλά είδη λουλουδιών. Όλα τα λουλούδια είναι απαραίτητα στον άνθρωπο. Όλα έχουν την ομορφιά τους και την ευωδιά τους.
Ο κάθε μαθητής και μαθήτρια έχει τα δικά του προσόντα και χαρίσματα, τις δικές του "ρωγμές" και "αδυναμίες", που μπορούν ακόμη κι αυτές να γίνουν χρήσιμες και να ομορφύνουν τη ζωή μας. Κάθε "ρωγμή" μπορεί να κάνει τη ζωή μας πιο πλούσια και πιο ενδιαφέρουσα, αρκεί να βρει κάποιος την ομορφιά που μπορεί να δώσει η ατέλειά μας.
Οι καλοί σας εκπαιδευτικοί, παιδιά, οι οποίοι είναι οι δεύτεροι γονείς σας, θα ξεδιπλώσουν τον εσωτερικό σας κόσμο, θα αξιοποιήσουν τα προσόντα, τα χαρίσματα, τις ρωγμές και τις αδυναμίες, ώστε να ομορφύνουν τη ζωή σας. Κάθε ρωγμή και ατέλεια μπορεί να κάνει τη ζωή μας πιο πλούσια και πιο ενδιαφέρουσα, αρκεί να βρει κάποιος την ομορφιά που μπορεί να δώσει η ατέλειά μας.
Γλυκά μας παιδάκια της πρώτης τάξης,
Μπορεί να είπαμε αρκετά για τους μεγαλυτέρους σας, αλλά η σημερινή ημέρα είναι αφιερωμένη σε σας. Σας έφερε εδώ η μανούλα σας για να μάθετε πολλά πράγματα στο όμορφο σχολείο μας. Είστε η καινούργια γενιά, το νέο αίμα που θα ομορφύνετε το σχολείο μας και θα είστε η χαρά και το καμάρι μας. Μη φοβάστε καθόλου. Θα περάσουμε καλά. Εμείς οι μεγάλοι θα είμαστε κοντά σας, γιατί σας περιμέναμε όλο το καλοκαίρι. Και τώρα ανοίγουμε την αγκαλιά μας και σας υποδεχόμαστε, να μιλήσουμε μαζί, να γράψουμε μαζί, να παίξουμε, να γελάσουμε, να φωνάξουμε. Μαζί θα μάθουμε να δουλεύουμε, μαζί θα τραγουδήσουμε, μαζί θα μεγαλώσουμε εδώ μέσα στο όμορφο αυτό σχολείο, το οποίο είναι το δεύτερο σπίτι μας. Εδώ είμαστε όλοι μια κυψέλη που βουίζει από ζωή και φίλους, μια αγαπημένη οικογένεια κι εσείς τα μι¬κρότερα αδερφάκια μας.
Έτσι, παιδιά μου, πρέπει να συνεργαστούμε όλοι εδώ στο σχολείο. Εσείς οι μεγαλύτεροι μαθητές, ζητάμε τώρα να προσέχετε πολύ και να προστατεύετε στα διαλείμματα τους μικρούς μας φίλους της Πρώτης Τάξης. Θέλουμε να βλέπετε τα πρωτάκια σαν τα αδερφάκια σας, για να τα κάνετε και αυτά να αισθάνονται ασφάλεια κοντά σας, ώστε να αγαπήσουν το σχολείο και να προσαρμοστούν ομαλά στη νέα σχολική ζωή.
Καλωσορίσατε στο σχολείο μας, καλά μας παιδιά της Πρώτης Τάξης και να έχετε καλή πρόοδο.