Υποδοχή μαθητών Α' τάξης 2012-13

Γράφτηκε από τον/την Gaitatzis. Posted in Υποδοχή μαθητών Α' Τάξης

Υποδοχή των μαθητών της 1ης τάξης στο σχολείο μας.Pictures-icon

Άνοιξε και φέτος την αγκαλιά του το 25ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας για να υποδεχτεί, σε μια σεμνή και γεμάτη χαρά γιορτή, τους μικρούς μαθητές της Α΄ τάξης του δημοτικού.

Η γιορτή αυτή που καθιερώθηκε πια, μετά τη μεγάλη αποδοχή και την εκτίμηση που γνώρισε κατά την έναρξη των προηγούμενων χρόνων, περιλάμβανε τραγούδια και ποιήματα σχετικά με τη χαρά της επιστροφής των μαθητών στον αγαπημένο χώρο του σχολείου.

Εκτός από αυτά, τη γιορτή συμπλήρωσαν ευχάριστα, προβολές φιλμ που δημιουργήθηκαν με αφορμή το καλωσόρισμα στο χώρο της γνώσης που προσφέρει το σύγχρονο σχολείο καθώς επίσης και μια προβολή με ένα ανθολόγιο φωτογραφιών από εκδηλώσεις και δραστηριότητες των μαθητών του σχολείου μας κατά το προηγούμενο σχολικό έτος.

Η γιορτή αποτέλεσε ένα θετικό έναυσμα για τη νέα σχολική χρονιά και δημιούργησε μια αρκετά όμορφη και ευχάριστη ατμόσφαιρα. Οι μαθητές εισέπραξαν το ζεστό καλωσόρισμα και τα χαμόγελα άστραψαν ειδικά στα πρόσωπα των μικρών μαθητών της Α΄ τάξης καθώς τους προσφέρθηκαν δώρα και κεράσματα της υποδοχής.

Ξεκινήσαμε τη νέα σχολική χρονιά ευχάριστα κι ευχόμαστε να 'ναι έτσι κι οι υπόλοιπες μέρες του σχολείου για μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Δ/ντής της Α/θμιας Εκπ/σης Ν.Λάρισας κ. Σακελλαρίου Βασίλειος και ο Σχολικός Σύμβουλος της 4ης Περιφέρειας Λάρισας κ. Σωτηρίου Απόστολος και εκπρόσωποι του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας.

Στην ομιλία του, κατά την έναρξη της γιορτής, ο διευθυντής του σχολείου κ. Κώστας Παπαδάκης απευθυνόμενος στους καλεσμένους, τους δασκάλους, τους γονείς και τους μαθητές ανέφερε πως η ξένοιαστη και όμορφη εποχή του καλοκαιριού πέρασε γρήγορα κι εφέτος, όπως περνά, πάντα, κάθε ωραίο στη ζωή. «Ποτάμι οι μέρες της χαράς κυματιστά διαβαίνουν», σύμφωνα με τον ποιητή Ιωάννη Πολέμη. Οι ωραίες μέρες των καλοκαιρινών διακοπών είναι τώρα για όλους μια γλυκιά ανάμνηση. Πριν από λίγες ημέρες τα σχολεία άνοιξαν πάλι τη ζεστή αγκαλιά τους για να δεχτούν το μαθητόκοσμο κοντά τους. Χιλιάδες μαθητές, και μαζί μ' αυτούς κι οι μαθητές του 25ου Δ.Σ. , επιστρέφοντας σαν τα χελιδόνια στις φωλιές τους, στις σχολικές τάξεις , που περιμένουν με χαρά, για να συνεχιστεί κι εφέτος ο ωραίος πνευματικός αγώνα για μια πλατύτερη και ουσιαστικότερη μόρφωση.

Αναφερόμενος στις διαφάνειες που προβλήθηκαν με θέμα, το μήνυμα της πεταλούδας που κάνει τον αγώνα, που υπαγορεύεται από τη φύση, για να κάνει τα πρώτα βήματα στη ζωή της, εξήγησε ότι στη μια από τις δυο συγκρινόμενες περιπτώσεις, η πεταλούδα βγήκε από το κουκούλι της με τη βοήθεια κάποιου κυρίου και μας προέκυψε πεταλούδα παχουλή και πλαδαρή, χωρίς να έχει τη δυνατότητα να πετάξει και να χαρεί τη φύση. Στη δεύτερη περίπτωση, η πεταλούδα που βγήκε μόνη της από το κουκούλι κατά τρόπο φυσιολογικό αλλά με μεγάλη κούραση, επέδειξε ανεξάντλητη διάθεση για αγώνα προς την έξοδο για τη ζωή.

Στο σημείο αυτό τονίστηκε στους μαθητές πως θα πρέπει να γνωρίζουν ότι ο αγώνας της γνώσης, αυτός που επιτελείται στο σχολείο, όπως και κάθε αγώνας στη ζωή, απαιτεί αρκετές θυσίες και προσπάθειες. Όμως, είναι ανάγκη να δεχτούν τις θυσίες αυτές, αν θέλουν όλο και πιο ψηλά ν' ανεβαίνουν στη ζωή, όλο και πιο μακριά να βλέπουν στον ορίζοντά της.

Τονίστηκε επίσης ότι τίποτε το σπουδαίο δεν αποχτιέται στη ζωή χωρίς προσπάθεια, χωρίς επιμέλεια. Ό,τι ωραίο και υψηλό υπάρχει, είναι αποτέλεσμα μόχθου και επιμέλειας. Γι' αυτό το λόγο καλούνται οι μαθητές να ριχτούν στη ζωή. Να κατεβούν από τις κερκίδες της ανάπαυσης και της καλοπέρασης και να μπουν στο στίβο του αγώνα της μάθησης και βελτίωσης της συμπεριφοράς, από τώρα, από την αρχή της χρονιάς, με κέφι και διάθεση, οπλισμένοι με θέληση και επιμονή, στον ωραίο αγώνα της μόρφωσής, για να αποκομίσουν στο τέλος του σχολικού έτους τους γλυκούς καρπούς της προσπάθειας και του κόπου τους.

Στο σημείο αυτό ο διευθυντής του σχολείου κάλεσε τους μαθητές να αγαπήσουν το σχολείο και το διάβασμα. Να κάνουν το βιβλίο τον καλύτερο τους φίλο. Τους διαβεβαίωσε ότι θα είναι αυτή η μόνη τους πράξη για την οποία δε θα μετανιώσουν ποτέ. Τα βιβλία, πάντα μας κρατούν συντροφιά, μας ταξιδεύουν, μας ευχαριστούν και μας ξεδιψούν πνευματικά με το δροσερό και ζωογόνο νερό της γνώσης.

Τέλος, ο διευθυντής απευθύνθηκε στους επίσημους καλεσμένους της γιορτής, τους μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου, και είπε:

« Η σημερινή μέρα είναι αφιερωμένη σε σας, που ήρθατε από το διπλανό Νηπιαγωγείο στο μεγάλο αυτό σχολείο, το οποίο γνωρίσατε μόλις χθες, αλλά και από την περσινή σας επίσκεψη στους χώρους του σχολείου μας.

Ανοίγουμε την αγκαλιά μας και σας υποδεχόμαστε με μεγάλη αγάπη. Το σχολείο είναι ένας ωραίος κήπος όπου εδώ μέσα θα πετάξετε σαν τις όμορφες πεταλούδες, που είδατε προηγουμένως, με τα χρυσά φτερά και θα μάθετε να αγωνίζεστε παρέα με τους συμμαθητές σας.

Η πεταλούδα είναι το σύμβολο του φωτός και της προόδου. Έτσι σας θέλουμε. Να πετάτε σαν τις πεταλούδες και να σκορπίζετε το φως και την ομορφιά στο δεύτερο σπίτι σας που είναι το σχολείο. Να γνωρίζετε, παιδιά, ότι στον όμορφο αυτό αγώνα δε θα είστε μόνοι σας. Δίπλα σας θα έχετε τους καλούς δασκάλους που θα σας συμπαραστέκονται με αγάπη και αφοσίωση και θα σας ενθαρρύνουν στο κάθε βήμα της σχολικής σας ζωής.

Καλωσορίσατε στο σχολείο μας, να έχετε καλή πρόοδο και να σας καμαρώσουμε να γίνετε μεγάλοι και σοφοί επιστήμονες ».