Υποδοχή μαθητών Α΄ τάξης 2013-14

Γράφτηκε από τον/την Gaitatzis. Posted in Υποδοχή μαθητών Α' Τάξης

Η γιορτή υποδοχής των μαθητών της Α΄τάξης που οργανώνει το σχολείοPictures-icon μας για 8η συνεχή χρονιά, πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου 2013.Φέτος το κεντρικό μήνυμα της εκδήλωσης ήταν η «Φιλία» και κατά τη διάρκεια της σεμνής τελετής έγινε προβολή σχετικού με το παραπάνω θέμα βίντεο. Η εκδήλωση πλαισιώθηκε με τραγούδια και ποιήματα από μαθητές της Στ΄ τάξης που επιμελήθηκαν οι δασκάλες της Α΄ και της Στ΄τάξης. Στο τέλος ο διευθυντής του σχολείου μας κ. Κωνσταντίνος Παπαδάκης απεύθυνε χαιρετισμό στο εκπαιδευτικό προσωπικό, στο σύνολο των μαθητών του σχολείου μας και ειδικότερα στους μαθητές της Α΄τάξης λέγοντας τα εξής:

Με μεγάλη χαρά οι δάσκαλοί σας και εγώ, σας ξαναδεχόμαστε σήμερα στο ναό αυτό του Πνεύματος και της αρετής, που λέγεται «σχολείο» και σας εκφράζουμε το «καλώς ήλθατε». Καλώς ήλθατε παιδιά στο όμορφο αυτό κτίριο, που όχι μόνο σας προστατεύει από τις καιρικές συνθήκες κατά τη διάρκεια της σχολικής ζωής, αλλά και σας φωτίζει και σας εφοδιάζει με ισχυρά πνευματικά όπλα, με τα οποία θα κατορθώσετε, όταν μεγαλώσετε να νικήσετε στο στίβο της ζωής.
Ξεκινάμε την καθιερωμένη για 8η χρονιά, σχολική εκδήλωση, αφιερωμένη στους μαθητές της πρώτης τάξης και γενικότερα στο ετήσιο μήνυμα όλης της προσπάθειάς μας στη σχολική μας ζωή.
Όπου ζει ο άνθρωπος, παιδιά, θέλει την παρέα του. Αισθάνεται την ανάγκη να συνομιλήσει με το συνάνθρωπό του, να γελάσει, να παίξει, να εμπιστευθεί τον πόνο του, γιατί είναι κατά το φιλόσοφο Σωκράτη «ον κοινωνικόν».
Το σχολείο, παιδιά, αποτελεί προέκταση της οικογένειάς σας, στο οποίο είμαστε υποχρεωμένοι να ζήσουμε όλοι σε μια μεγάλη οικογένεια των 400 μελών. Κοιτάξτε, πόσους φίλους θα γνωρίσουμε εδώ στη σχολική μας κοινότητα. Υπάρχουν φίλοι του γέλιου. Υπάρχουν επίσης και φίλοι της ψυχής. Ο πιστός φίλος είναι ένας θησαυρός. Τονώνει και ενισχύει τη ζωή μας. Χρειάζεται όμως προσοχή, γιατί αν διαλέξουμε κακούς φίλους, υπάρχει κίνδυνος να μας καταστρέψουν.
Ποια είναι τα γνωρίσματα της αληθινής φιλίας;
1. Ένα από τα βασικά γνωρίσματα της πραγματικής φιλίας είναι η ειλικρίνεια. Ο φίλος μας, να είναι έτοιμος να υποστεί κάποια θυσία για μας, όπως επίσης και εμείς γι' αυτόν.
2. Συμμετοχή στη χαρά και στη λύπη του φίλου, είναι ένα άλλο βασικό γνώρισμα. Η χαρά του να είναι χαρά σου και η λύπη του λύπη σου.
3. Η Εμπιστοσύνη, είναι το μεγάλο γνώρισμα της φιλίας. Όλοι έχουμε ανάγκη από κάποιον να εμπιστευθούμε τα μυστικά μας: τον πόνο μας τις χαρές μας και τις λύπες μας. Χρειάζεται όμως μεγάλη προσοχή στο θέμα της εμπιστοσύνης και
4. Ένα πολύ βασικό γνώρισμα της γνήσιας φιλίας είναι να συντελεί στο κοινό ανέβασμα. «Κράτα με να σε κρατώ ν' ανεβούμε στο βουνό» λέει μια σοφή παροιμία. Και ο μεγάλος ποιητής Γ. Βερίτης γράφει: «Μαζί θα περπατήσουμε χέρι με χέρι στο δρόμο τούτο που στη θέωση θα μας φέρει».
Με τις σκέψεις αυτές, παιδιά μου, ξεκινάμε από σήμερα, όλοι μαζί έναν αγώνα φιλίας. Η φιλία θα μας δώσει δύναμη για το καθημερινό διάβασμα των μαθημάτων μας. Η φιλία θα μας δώσει κουράγιο για όλες τις δυσκολίες που συναντάμε. Τέλος η φιλία είναι αυτή που θα μας δέσει όλους μικρούς και μεγάλους, εκπαιδευτικούς και μαθητές, τελειόφοιτους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης και νεοεισερχόμενα πρωτάκια στο Σχολείο μας. Εύχομαι ο Θεός να ευλογεί όλη την προσπάθειά μας.
Γλυκά μας παιδάκια της πρώτης τάξης,
μπορεί να είπαμε αρκετά για τους μεγαλυτέρους σας, αλλά η σημερινή ημέρα είναι αφιερωμένη για σας. Σας έφερε εδώ η μανούλα σας για να μάθετε πολλά πράγματα στο όμορφο σχολείο μας. Είστε όπως είπαμε η καινούργια γενιά, το νέο αίμα που θα ομορφύνετε το σχολείο μας και θα είστε η χαρά και το καμάρι μας. Μη φοβάστε καθόλου. Θα περάσουμε καλά. Εμείς οι μεγάλοι θα είμαστε κοντά σας, γιατί σας περιμέναμε όλο το καλοκαίρι. Και τώρα ανοίγουμε την αγκαλιά μας και σας υποδεχόμαστε, να μιλήσουμε μαζί, να γράψουμε μαζί, να παίξουμε, να γελάσουμε, να φωνάξουμε. Μαζί θα μάθουμε να δουλεύουμε, μαζί θα τραγουδήσουμε, μαζί θα μεγαλώσουμε εδώ μέσα στο όμορφο αυτό σχολείο, το οποίο είναι το δεύτερο σπίτι μας. Εδώ είμαστε όλοι μια κυψέλη που βουίζει από ζωή και φίλους, μια αγαπημένη οικογένεια κι εσείς τα μι¬κρότερα αδερφάκια μας.
Έτσι, παιδιά μου, πρέπει να συνεργαστούμε όλοι εδώ στο σχολείο. Εσείς οι μεγαλύτεροι μαθητές, ζητάμε τώρα να προσέχετε πολύ και να προστατεύετε στα διαλείμματα τους μικρούς μας φίλους της Πρώτης Τάξης. Θέλουμε να βλέπετε τα πρωτάκια σαν τα αδερφάκια σας, για να τα κάνετε και αυτά να αισθάνονται ασφάλεια κοντά σας, ώστε να αγαπήσουν το σχολείο και να προσαρμοστούν ομαλά στη νέα σχολική ζωή.
Καλωσορίσατε στο σχολείο μας, καλά μας παιδιά της Πρώτης Τάξης και να έχετε καλή πρόοδο.