ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ Ε΄3 ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΗ ΣΤΕΛΙΟ ΚΥΜΠΑΡΟΠΟΥΛΟ

Τη Δευτέρα 18/12/2023 το Ε΄3 συνομίλησε διαδικτυακά με τον ευρωβουλευτή Στέλιο Κυμπουροπουλο! Μέσα από αυτή τη συνομιλία ο κ. Κυμπουροπουλος μετέφερε την εμπειρία του αλλά και τις δυνατότητες του των ανθρώπων με αναπηρία σε Ελλάδα και Ευρώπη. Οι μαθητές έθεσαν ερωτήσεις στον ίδιο, ρωτώντας τον για το πόσο εύκολο είναι να κινείται κανείς με αμαξίδιο στην Ελλάδα αλλά και πώς ο ίδιος ξεπέρασε τα εμπόδια και τα κατάφερε! Επίσης τον ρώτησαν πόσο πολύ οι άνθρωποι που παίρνουν τις αποφάσεις ( υπουργοί - βουλευτές) σκέφτονται τους ανθρώπους με αναπηρία. Τέλος τα παιδιά θέλησαν να μάθουν πόσο φιλική είναι η χώρα μας γαι αυτούς τους ανθρώπους και τί ετοιμάζει ο ίδιος ως άτομο με αναπηρία για το μέλλον της Ευρώπης. Αυτή η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος " Αυτό το σχολείο μας χωράει όλους" .

Υπεύθυνες προγράμματος

κα. Παπαϊωάννου Αγγελική και Μπαρλαγιάννη Θάλεια