Βραβεία eTwinning για το σχολικό έτος 2019-2020

Γράφτηκε από τον/την Gaitatzis. Posted in eTwinning

Μέσα σε μια δύσκολη σχολική χρονιά, το 25ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας, κατάφερε να διακριθεί και να τιμηθεί με δυο βραβεία από την ομάδα eTwinning για τη συμμετοχή του στο πρόγραμμα ?Peace in the European Painters? studio? ? «Η Ειρήνη στα στούντιο των Ευρωπαίων Ζωγράφων»:

Με την «Ετικέτα Ποιότητας» (Quality Label) και με τη «Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας» (European Quality label).

Το σχολείο συνεργάστηκε με άλλα σχολεία της Ελλάδας αλλά και άλλων χωρών και μέσα από το πρόγραμμα τα παιδιά κατανόησαν την έννοια και τη σπουδαιότητα της Ειρήνης. Ταυτόχρονα, εξάσκησαν την Αγγλική γλώσσα και διδάχτηκαν πολλά νέα εκπαιδευτικά εργαλεία της πληροφορικής.

Οι μαθητές της Δ2 τάξης με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού ΠΕ06 κ.Γιακοβή Αρετής, τη συνεργασία της εκπαιδευτικού ΠΕ86 κ.Λότσιου Γεωργίας και τη στήριξη της πρώην Διευθύντριας κ.Παναγιωτίδου Σοφίας, κατάφεραν να προσφέρουν στο σχολείο αλλά και στους ίδιους αυτή την ιδιαίτερη διάκριση.

eTwinning : 3η συνεχής επιτυχία για το 25ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας

Γράφτηκε από τον/την Gaitatzis. Posted in eTwinning

Για Τρίτη σχολική χρονιά το 25ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας, με τους μαθητές του Δ2 τμήματος, υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού ΠΕ06 Γιακοβή Αρετής, τη συνεργασία της εκπαιδευτικού ΠΕ86 Λότσιου Γεωργίας και τη στήριξη της πρώην Διευθύντριας κ. Παναγιωτίδου Σοφίας, βραβεύτηκε από την ΕΥΥ (Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης του eTwinning) με την ετικέτα ποιότητας (QUALITY LABEL), για το πρόγραμμα ?Peace in the European Painters? studio? (Η Ειρήνη στα στούντιο των Ευρωπαίων ζωγράφων).

Το σχολείο μας συνεργάστηκε με σχολεία της Ελλάδας, Ιταλίας, και Τουρκίας, και παρόλο που η περσινή σχολική χρονιά ήταν πολύ δύσκολη και διακόπηκε απότομα εξαιτίας της πανδημίας και της καραντίνας που μας επιβλήθηκε, οι μαθητές απόλαυσαν αυτό το πρόγραμμα, εξάσκησαν την Αγγλική γλώσσα και διδάχτηκαν πολλά νέα εκπαιδευτικά εργαλεία της Πληροφορικής.

eTwinning 2019-2020

Γράφτηκε από τον/την Gaitatzis. Posted in eTwinning

Το σχολείο μας συμμετέχει φέτος, για Τρίτη φορά στο πρόγραμμα eTwinning υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού αγγλικών Γιακοβή Αρετής και σε συνεργασία με τη Διευθύντρια του σχολειού κ. Σοφία-Μαρία Παναγιωτίδου και την πληροφορικό Λότσιου Γεωργία. Το eTwinning είναι η κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης και προσφέρει μια ασφαλή πλατφόρμα για εκπαιδευτικούς και μαθητές . Σκοπός του προγράμματος είναι να επικοινωνήσουν, να συνεργαστούν, να αναπτύξουν σχέδιο και γενικά να νιώσουν ότι αποτελούν μέρος της πιο συναρπαστικής μαθησιακής κοινότητας της Ευρώπης τόσο οι εκπαιδευτικοί όσο και οι μαθητές.

Φέτος εργαζόμαστε στο έργο ?Peace in the European painters' studio? ? Η Ειρήνη στα στούντιο των Ευρωπαίων ζωγράφων και συνεργαζόμαστε με άλλα έξι σχολεία από Λάρισα , Σχηματάρι, Καρδίτσα, Ιταλία και Τουρκία.

eTwinning 2019-2020 (video)

D2 Class (video)

eTwinning: 2η συνεχή επιτυχία για το 25ο Δημοτικό Σχολείο

Γράφτηκε από τον/την Gaitatzis. Posted in eTwinning

Για δεύτερη συνεχόμενη σχολική χρονιά το 25ο Δημοτικό Σχολείο και συγκεκριμένα οι μαθητές του Δ2 τμήματος αυτή τη φορά, υπό την καθοδήγηση  και πάλι της εκπαιδευτικού των Αγγλικών Μαρίας  Μακρίδου, αλλά και με τη στήριξη του Διευθυντή Κων/νου Παπαδάκη, καθώς επίσης και με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού Πληροφορικής κας Γεωργίας Λότσιου, βραβεύτηκαν από την ΕΥΥ (Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης)  με την ετικέτα ποιότητας (qualitylabel) για το πρόγραμμα ?HealthyBody ? HealthyMind?.